רגעים מרגשים ושיא של הצלחה למיזם הייחודי "ילדות מספרות חוזקות בעצמן" מבית התכנית הלאומית 360 בעיריית בני ברק

רגעים מרגשים ושיא של הצלחה למיזם הייחודי "ילדות מספרות חוזקות בעצמן" מבית התכנית הלאומית 360 , ובתמונה ראש העיר מדבר בכנס
תאריך: 23/03/2021

"בתחילת המגפה, סבתא שלי מאוד חששה לבריאותה, הייתי עורכת בשבילה את הקניות, ודרך החלון הייתי מעודדת אותה, העיקר שתרגיש שהיא לא בודדה. אבא ואמא אמרו לי שאני אכפתית, מסורה ורגישה לזולת וילדה שאפשר לסמוך עלי. בלימודים עדיין קשה לי אבל זה גרם לי להאמין בעצמי וביכולתיי. כך למדתי שגם כשקשה, זו הזדמנות לגלות חוזקות ומידות טובות". (ה. תלמידת כיתה ד')

תמצית סיפור אחד מתוך 600 סיפורים שכתבו 600 תלמידות גיבורות חיל, שהשתתפו במיזם ייחודי של כתיבה מרגשת וגלוית לב על החוויות וההתמודדויות שלהן בתקופת הקורונה. התלמידות התמקדו בכוחות והיכולות שגילו בעצמן, עד שהן אפשרו להם להתמודד טוב יותר ולצמוח דווקא מתוך הקושי.

המיזם שיצא לפועל ע"י התוכנית הלאומית 360 לילדים ונוער בעיריית בני ברק באמצעות 'רואים כוחות - 360' בשת"פ עם 'החינוך העצמאי', נועד לתת היבט נוסף על תקופת ההתמודדות עם הקורונה, דווקא ממקום של עוצמה, אמונה יהודית ועוצמה אנושית של תלמידות צעירות המספרות על חוזקות שגילו בעצמן. התכנית פעלה ב-5 בתי ספר יסודיים בעיר, בקרב כיתות ג' - ז', במטרה ליצור מרחב רגשי מאפשר בתוך בתי הספר לעיבוד החוויות וההתמודדויות של התלמידות בתקופה זו, בהיבט המשפחתי, החברתי והלימודי, בדרך המעודדת התחקות ולמידה אחר הכוחות, היכולות והכישורים שגילו ופתחו, שאפשרו להן לצלוח תקופה זו.

במעמד מרגש במיוחד שנערך בביה"ס נוה אחיעזר, בהשתתפות ראש העיר, הרב אברהם רובינשטיין, מנכ"ל החינוך העצמאי הרב אליעזר סורוצקין, מנהלי אגפי החינוך והרווחה, תוכנית 360, צוות מלווה של 'רואים כוחות', פיקוח החינוך העצמאי והנהלת בית הספר, שמעו הנוכחים סקירה נרחבת אודות המיזם שנמשך על פני חודשי החורף והגיע עתה לסיום בהוצאה לאור של אוגדן מהודר עם הסיפורים שכתבו התלמידות בכל בית ספר.

בדברים שנשא ראש העיר, הרב אברהם רובינשטיין, אמר כי "התלמידות מספרות על החוזקות שהן גילו וטיפחו בעצמן דווקא מתוך התמודדותן מול הקשיים, ויש בזה מסר חזק לכל אחד ואחד מאיתנו. לו היו שואלים לפני שהקורונה הגיעה כל אדם בתפקידי מפתח או שיש לו אחריות ציבורית האם אתה בטוח שיש לך את הכוחות והמשאבים הנחוצים ובייחוד את כוחות הנפש לעבור תקופה כזו, התשובה הייתה שלילית! אבל בזמן משבר, הקב"ה נותן כוחות וחוזקות להתמודד ולצלוח את המשבר". בנוסף, תיאר רה"ע את הקשר הייחודי ושת"פ האיתן בין עיריית בני ברק והחינוך העצמאי, בהשקעה רחבה של בנייה ושיפוץ של כיתות לימוד המתקיים בימים אלו בעיר, לצד חיזוק ויצירת תוכניות פדגוגיות חזקות ובייחוד ציין את התוכנית הלאומית 360 שהייתה מהראשונות להפעיל בתקופת הקורונה תוכניות ומיזמים מקצועיים, יצירתיים וחדשניים למען ילדי העיר ובני משפחותיהם, מה שמהווה מודל ודוגמה לרשויות אחרות".

מנכ"ל החינוך העצמאי, הרב אליעזר סורוצקין, בירך והוסיף כי "בראייה ארצית, המיזם הזה ותוצריו המבורכים משקפים את שתה"פ ועבודה משותפת בין החינוך העצמאי ועיריית בני ברק מראש העיר וצוות לשכתו, אגף החינוך ועוד ובייחוד עם התוכנית 360 בבני ברק שעובדים איתנו כבשיגרה בהפעלת מענים ותוכנית למען הילדים, אך נדמה שתקופת הקורונה הצליחה עוד יותר לטפח ולחזק קשר ייחודי זה".

מנהל התוכנית 360, וס. מנהל אגף החינוך הרב שמעון קשש שהנחה את מעמד הודה לראש העיר הרב אברהם רובינשטיין, לצוות הלשכה וליועץ רה"ע הרב יצחק פריימן, מנהל מח' קהילות וצעירים, על עידוד, הכוונה וסיוע לאורך כל הדרך, למנהלי האגפים המובילים את תוכנית 360 בעיר, הרב יהונתן ספרא, מנהל אגף החינוך, וגב' ארלט מויאל, מנהלת האגף לשירותים חברתיים, לחברי המינהלת היישובית, לחברי צוות מוביל 'רואים כוחות' הגב' חוה נבון, אחראית המענה ומנהלת מח' ילד ונוער ברווחה והרב אברהם קורנפלד, קב"ס ונציג חינוך בצוות, ובייחוד לרב מני אקשטיין, עו"ס מוביל רואים כוחות, שעמל ופועל ללא לאות בפיתוח התפיסה, ולכל השותפים במיזם מיוחד זה, פיקוח החינוך העצמאי הגב' בלה פרנקל והגב' רות וינברג , צוותי בתי הספר ושותפים נוספים.

בדברים שנשאו חברי המינהלת עמדו על כך ש"בעוד שהגישה הרווחת בסיוע ועזרה לילדים נוטה בדר"כ ליצור מענים המתמקדים בקושי ובהתמודדות – בטיפול גורמי הסיכון, מדיניות התוכנית 360 הארצית שמוטמעת בבני ברק תדיר לאחר התאמות לצרכי העיר ובשת"פ תמידי עם פורום מנהלי הת"תים והנהלת החינוך העצמאי וצוות הפיקוח, בחרנו גם הפעם לפעול דווקא ממקום של חוזקות – טיפוח גורמי הסיכוי, וליצור מרחב מאפשר לכל ילדה על תקופת הקורונה ממקום של גילוי חוזקות ומידות טובות".

מנהלת ביה"ס נוה אחיעזר, הגב' ח. טביב הודתה לראש העיר ולתוכנית 360 על שלל המענים הניתנים לבית הספר לאורך השנה והוסיפה "קיבלנו מאות רבות של סיפורים מיוחדים של 'כוחונה מול קורונה', המתארים את התמודדותן האמיצה של הילדות מול האתגרים והקשיים, שהצליחו להוציא ולגלות בתוכן את החוזקות והמידות הטובות הטמונות בהן, ואולי דווקא מתוך התמודדותן למדנו על קיומן. אצלנו נטמיע את השפה הזו בעז"ה לכל התלמידות".