המערך החינוכי 'גן ספר' בני ברק - למרות הכל, פעילות ללא הפסקה!

פעילות גן ספר תש"פ
תאריך: 20/08/2020


שנת הלימודים החולפת התאפיינה באתגר רב, בהתאמה למציאות המשתנה בכל מוסד לימודי,  ו'בגן ספר' הפועל במסגרת תוכנית 360 לילדים ונוער עיריית בני ברק, על אחת כמה וכמה. 'גן ספר' נועד לסייע במוכנות רגשית ובתרגול כישורי קריאה ושפה, עוגני בסיס להצלחתו של כל תלמיד בגיל הרך, ונתון הכרחי לקניית כישורים ופיתוח יכולות.

שנת הלימודים תש"פ נפתחה, עם חנוכת מבנה 'גן ספר' החדש מבנה רחב ידיים, חדיש ונח במרכזו של העיר לרווחת ילדי ב"ב, בנוכחותו ראש העיר הרב אברהם רובינשטיין, הנהלת העיר והאגפים השותפים. המבנה הותאם לצרכי 'גן ספר' , בהתאמה מושלמת ליום פעילות חווייתי וגדוש בתוכן ערכי ולימודי. כך שהילדים המבקרים במקום, חווים זאת כיום של טיול לכל דבר.

במהלך השנה החולפת הוצג ב'גן ספר', הסיפור "הצדקת ושק החיטים", בעיבוד מיוחד לגיל הרך על פי ספרו של ה"בן איש חי". במהלך הפעילות קיבלו הילדים ערכים רבים כגון: חיזוק האמונה בהשגחה פרטית, חיזוק הידיעה בחשיבותה של כל מצוה, הבנה והכלה עצמית של מלחמת רגשות פנימית, כלים עוצמתיים להתגברות בשעת מאבק פנימי, פיתוח היכולות הדידקטיות, חיבור לעולם הספר, פיתוח יכולות הבנת הנשמע ועוד.

קבוצות רבות הגיעו לבקר ב'גן ספר' שהיה בתפוסה מלאה ב"ה. כל זאת, עד לפורים תש"פ. מפורים תש"פ כשהעולם כולו כמו עצר מלכת בעקבות התפשטות הנגיף, בגן ספר לא נכנסו למנוחה. 'גן ספר' עבר לעבוד במתכונת בלתי שגרתית, תוך חשיבה מתמדת על פיתוח הלמידה של הילדים והנאתם גם מחוץ למסגרת הלימודים הרגילה.

אמנם עקב ההגבלות וסגירת מוסדות הלימוד, נסגרו גם שעריו של 'גן ספר' לביקורים במקום, אך צוות המרכז המשיך בכל האמצעים שביכולתו, על מנת לספק לילדי העיר הנאה ולמידה באופן אחר.

ב"קו התוכן" הטלפוני שע"י מחלקת גני הילדים ומחלקת הצהרונים באגף החינוך של עיריית בני ברק, ובשת"פ עם הנהלת התוכנית 360, הותאמה שלוחה מיוחדת ל'שעת סיפור' ולסיפורים מיוחדים מפי סיפורית - בובת ההפעלה הייחודית של 'גן ספר' . הסיפורים היו סיפורים מחזקים, המטעינים את הילדים בכוחות בימים מאתגרים אלו: סיפורי צדיקים וסיפורים שנותנים כח. תחת הגדרת "סיפורים שנותנים כח" הובאו סיפורים שנותנים כח לילדים המאזינים: כח לראות את הטוב במצב המבלבל והמאתגר, כוחם של מילים טובות, כוחו של השלום, כח האמונה והביטחון ועוד.

שלוחה זו צברה תאוצה ורשמה שיא של למעלה מ-17,000 כניסות! הנתון המעניין והמרגש היה שהושארו לסיפורית למעלה מ-850 (!!!) הודעות על ידי ילדים בכל הגילאים. ההודעות שהושארו כללו עדכונים על שמחות במשפחה, סיפורים אישיים מליבם של הילדים על התגברויות ומילים טובות שאמרו לבני ביתם, הודעות געגועים לסיפורית ועוד.. לאחר החזרה למסלול הלימודים, אנשי צוות רבים דיווחו ל'גן ספר', שרוב רובם של הילדים דיווחו, שהדבר החווייתי ביותר שהיה להם ב"חופשת הקורונה" היה הקו של סיפורית.

עם החזרה למסלול, 'גן ספר' עשה את ההתאמה הנדרשת, המאפשרת לקבל קבוצות בבטיחות מירבית, תוך הנאה מקסימלית. כך התקבלו קבוצות של גני חינוך מיוחד בנות להפעלה מיוחדת של מוכנות לכיתה א', תוכנית אשר פותחה במיוחד על ידי צוות 'גן ספר',  על מנת לתת לילדות כלים מיטביים למעבר בטוח, נעים וקל.

כמו"כ התקבלו ב'גן ספר' קבוצות של כיתות א', מבתי ספר אשר ההשתתפות שלהן בתוכנית בוטלה, מכיוון שהיתה אמורה להיות בזמן "חופשת הקורונה", וחלק מהמחזור של א' באותו מוסד כבר ביקר ב'גן ספר' לפני החופשה. קבלת קבוצות אלו התאפיינה ברגישות מיוחדת, תוך מתן תחושת חוויה והנאה מקסימליים, למרות ההגבלות הנדרשות על מנת לתת לכיתות אלו את התחושה שהפעילות הן חוות היא  ממש כמו כל בנות המחזור שחוו את הפעילות ללא הגבלות הנגיף.

במהלך התקופה הוקמה ב'גן ספר' ע"י צוות הגן המסור, פינת התערוכה על מקומו של ספר התורה בחיי היהודי, ועל תהליך כתיבת ספר התורה. תערוכה זו מותאמת במיוחד לתוכנית הבנים החווייתית, הנערכת ב'גן ספר' בה נחשפים ילדי התלמודי תורה לאופן הכנת ספר התורה, באופן מוחשי ופעיל תוך שימוש באביזרים נדירים, החל משלב הכנת הקלף ועד לשלב הכנסת ספר התורה להיכל. התערוכה שהוקמה מרגשת במיוחד כל מי שנכנס בשערי 'גן ספר', ומביאה את סיפורו האמיתי של 'עם הספר', ואת חיבורו לאורך כל הדורות אל ספר התורה.

הרב שמעון קשש, סגן מנהל אגף החינוך ומנהלת התוכנית 360 הודה לראש העיר הרב אברהם רובינשטיין על תמיכתו התמידית בשלל המיזמים, לרב יהונתן ספרא, מנהל אגף החינוך ולצוותים והשותפים המסורים וציין בסיפוק, כי 'גן ספר' לא מפסיק לפעול ולהתחדש, וכעת נערך לפעילות מרתקת ומיוחדת לקראת שנת הלימודים תשפ"א בתקווה שתהא לכולנו שנת בריאות איתנה וגדושה בעשייה חינוכית.