מאות מנהלות ומפקחות החינוך העצמאי ביום עיון בנושא "המסגרת החינוכית והשפעתה בשעת משבר במשפחה"

מאות מנהלות ומפקחות החינוך העצמאי ביום עיון
תאריך: 23/12/2019

ביוזמת ראש העיר הרב אברהם רובינשטיין ובשיתוף פעולה של עיריית בני ברק "התוכנית לילדים ולנוער 360", "עזר מציון" ו"החינוך העצמאי", 

מאות מנהלות ומפקחות החינוך העצמאי ביום עיון בנושא "המסגרת החינוכית והשפעתה בשעת משבר במשפחה"
לאחר ההיענות העצומה של מאות מנהלים, מפקחים ויועצים ליום עיון שנועד לתת כלים מעשיים להתמודדות במוסדות החינוך, נערך יום העיון הראשון מסוגו למנהלות ומפקחות החינוך העצמאי * במרכז יום העיון הביאה הרבנית קולדצקי תחי' את ברכת אביה רשכבה"ג מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי שליט"א


מאות מנהלות ומפקחות החינוך העצמאי השתתפו ביום עיון ראשון מסוגו בנושא "המסגרת החינוכית והשפעתה בשעת משבר במשפחה", וזאת לאחר ההיענות העצומה והביקוש הרב להדרכה מסוג זה, בכינוס דומה שנערך למאות מנהלים, מפקחים ויועצים. הכינוס הייחודי למנהלות ומפקחות נערך ביוזמה ובשיתוף פעולה של עיריית בני ברק "התוכנית לילדים ולנוער 360", "עזר מציון" ו"החינוך העצמאי".

כל משתתפות הכינוס חשו את החשיבות העצומה בקיומו של הכינוס לקבלת כלים נכונים לסיוע לתלמידות בתי הספר "בית יעקב" המתמודדות עם חולי או משבר במשפחה, כולל קו פתוח להתייעצות עם מומחי "עזר מציון" בכל מקרה של תלמידה המתמודדת עם משבר במשפחה.

הכינוס החיוני והחשוב שנערך בסימן "עִמה אנכי" – הרצון הכן להיות עִם ובשביל התלמידה המתמודדת, לשאת עמה בעול ולהקל עליה, הביא את שלושת הגופים – "החינוך העצמאי", "התוכנית לילדים ולנוער 360 המשותף לאגף החינוך, האגף לשירותים חברתיים ומח' הבריאות בעיריית בני ברק" ו"עזר מציון" – לכנס את העומדות בראשי מוסדות החינוך, להציג בפניהן את גודל התפקיד של מערכת החינוך בשעת משבר במשפחה של תלמידה ולתת להן כלים למלא את התפקיד הזה בנאמנות.

את יום העיון הנחתה הגב' שרה רוזנטל, פעילה במערך התמיכה לחולי סרטן ב"עזר מציון". דברי ברכה השמיעו הגב' ארלט מויאל, מנהלת האגף לשירותים חברתיים בעיריית ב"ב והרב שמעון קשש, סגן מנהל אגף החינוך ומנהל התוכנית לילדים ולנוער 360 בעיריית ב"ב שהוביל את היום מטעם העירייה ומסר את ברכת הרב יהונתן ספרא אשר נבצר ממנו להשתתף.

בהתרגשות רבה האזינו מאות המנהלות והמפקחות לעדויות מרגשות ומצמררות מהשטח, שהביא הרב זאב פרוינד, מנהל המחלקה לתמיכה בחולי סרטן ב"עזר מציון". הוא שיתף את הקהל בסיפורים המעידים על גודל השבר ועומק התהום שבה מצויות תלמידות המתמודדות עם הורה חולה או עם אח או אחות חולי סרטן, חלילה.

לאחר מכן האזינו המשתתפות לגב' יהודית רובינשטיין, שריגשה את הקהל בשיתוף אישי "מהתמודדות להתנדבות". ד"ר חוה וייס, מומחית למצבי טראומה, אובדן ומשבר, הרצתה על משמעותה של הטראומה ודרכי ההתמודדות עמה. הגב' מרים פירר, עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, העניקה כלים חשובים להתמודדות בשעת משבר. גב' זיוה חנוכה, אחות אחראית במחלקה האונקולוגית בביה"ח לניאדו, סקרה בקצרה את מהותן של המחלות האונקולוגיות, הטיפולים והשפעתם, כדי להמחיש לצוותי החינוך את המציאות שעמה מתמודדת ילדה שאחד מבני משפחתה הקרובה חולה.

הרב ראובן קורלנסקי, חבר מִינהלת התוכנית 360, הנחה את מושב ראשי הגופים המארגנים והזמינם לשאת דברי ברכה וחיזוק. הרב חנניה צ'ולק, יו"ר "עזר מציון", שיתף את המנהלות בסיפורים מרטיטים מהשטח, סיפורים שהם לחם חוקו, וכל אחד מהם מטלטל ומעלה דילמות רבות. לצד הסיפורים העצובים העיד הרב צ'ולק שהוא רואה יום יום את כוח התורה ואת הניסים הגלויים המתרחשים לאחר שמרן רשכבה"ג שר התורה הגר"ח קניבסקי שליט"א נותן את ברכתו, וכיצד חולים שהיו בשערי מוות יצאו מחולי לרפואה שלמה. 

לאחר מכן הוזמן לשאת דברים במרכז המושב, הרב אברהם רובינשטיין, ראש עיריית בני ברק, שיזם את היום למנהלות וקרא לעשות ככל יכולתן לתמוך בתלמידות שעוברות משבר במשפחה ולשים לב להיבטים הרוחניים והגשמיים כאחד. "צריכים גם לדעת שלילד חולה יש אחים בבית, וצריך להיזהר שהם לא יחלו בדברים אחרים ולא ייפגעו מהמצב השברירי שעובר על הבית ומאלץ את ההורים להתחלק בין הילד החולה ובין שאר הילדים שבבית" הרב רובינשטיין שיבח את הצוות העירוני המסור שדאג להוצאת היום לאור ופועל במסירות לאורך השנה כולה. 

הרב אליעזר סורוצקין, מנכ"ל החינוך העצמאי, סיכם וסיפר בצער עצום על מספרן הבלתי נתפס של תלמידות בית יעקב המתמודדות עם חולי או משבר אחר במשפחה, ועל אלו שנפטרו בתקופה האחרונה. "אי אפשר לעצום עיניים", הוא קרא, "צריך ללמוד איך להתנהג בצורה מיטבית במקרים אלו. נכון, לא תמיד יודעים מה לומר ולא כל אחד יודע כיצד נכון לנהוג, אבל איש חינוך חייב להתמודד, ואם הוא אינו יודע מה לומר ולעשות הוא חייב להתייעץ עם מי שיודע ולקבל הדרכה, כדי שלא יהיה מצב שתלמידה שלנו מתמודדת ולא מקבלת מענה". כן השתתפו הרב יאיר יפה, רל"ש מנכ"ל החינוך העצמאי והרב שלמה שלומוביץ, מנהל המחלקה הפדגוגית בחינוך העצמאי שסייע רבות. 

בהתרגשות עצומה האזינו מאות המנהלות והמפקחות לדברי הרבנית לאה קולדצקי תליט"א, שהביאה את ברכת אביה, רשכבה"ג מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי שליט"א, שמשתתפות יום העיון "יזכו בכל הברכות הכתובות בתורה". 

את קריאתה הנרגשת אל צוותי החינוך – להתחשב בבנות המתמודדות ולהפחית לחץ – קראה המפקחת הגב' בלה פרנקל, ממארגנות הכינוס, ולאחר מכן בירכה הרבנית את המשתתפות בברכות חמות, ואמרה בשם ה'חפץ חיים' כי המנהלות והמחנכות יהיו הראשונות במקבלי פני משיח בב"א.

את יום העיון סיכמה הגב' רוחמה ליבוביץ', תומכת רווחה בבתי חולים מטעם "עזר מציון". היא הודתה לכל הגופים שפעלו בנחישות ובשיתוף פעולה כדי לקיים את יום העיון החשוב, וכן לרב שמואל לוי מ"עזר מציון" על השקעתו ומסירותו בהפקת יום העיון.

המשתתפות כולן הודו מאוד על שזכו להשתתף בכינוס מכונן שכזה. הן ציינו את התועלת המקצועית הרבה שהוא נתן להן ואת הכלים והתובנות המעשיים, שבוודאי יהיו להן לעזר בשליחותן החינוכית החשובה. הן אף ציינו כי התחדדה בהן התובנה על חשיבותו הרבה של שיתוף פעולה פורה בין מערכת החינוך למערכות הרווחה והתמיכה, הנותנת פרספקטיבה לראות את התמונה השלמה ולפעול כפי שהמצב דורש וכפי שהתפקיד מחייב.

מאות מנהלות ומפקחות החינוך העצמאי ביום עיון.jpg2.jpg