יום עיון בנושאי חינוך למאות ראשי ישיבות ומשגיחים

יום עיון בנושאי חינוך למאות ראשי ישיבות ומשגיחים
תאריך: 03/11/2019

ביוזמת ראש עיריית בני ברק הרב אברהם רובינשטיין:

יום עיון בנושאי חינוך למאות ראשי ישיבות ומשגיחים  

 

@  במסגרת יום העיון התקיימו מושבים מיוחדים לדון בדרכי ההתמודדות מול אתגרי הזמן @ יום העיון נערך כחלק ממערך כינוסים והכשרות למשגיחים שמקיימת עיריית בני ברק ע"י מרכז הקשיבה @ 


הדים נרחבים ותגובות נלהבות לאור ההצלחה המרשימה ליום העיון שנערך זו הפעם העשירית לראשי הישיבות, מנהלים רוחניים, משגיחים ורמי"ם, בישיבות לצעירים בבני ברק, במרכז הכנסים "ציפורי בכפר" בחפץ חיים.

יום העיון המיוחד התקיים ע"י עיריית בני ברק, בעידודו הנלהב של ראש העיר הרב אברהם רובינשטיין ובמהלכו התקיימו הרצאות מקצועיות ממיטב אישי החינוך ודיונים פוריים, החל משעות הצהרים ועד לשעות הלילה .

יום העיון הייחודי התקיים כהמשך לכינוסים החודשיים המתקיימים מידי חודש בחודשו לראשי הישיבות ומנהלים רוחניים מכלל החוגים, המאוגדים במסגרת 'איגוד מנהלים רוחניים', שעל ידי עיריית בני ברק באמצעות מרכז "הקשיבה" בניהולו של הרב יוסף גרליץ. במהלך המפגשים מתקיימים דיונים חינוכיים פוריים במגוון הנושאים העומדים על הפרק בסוגיות החינוכיות שבשיבות לצעירים.

פעילות איגוד מנהלים רוחניים, ויום העיון המיוחד הינו חלק מהמהפכה שמובילה עיריית בני ברק בנושא החינוך לבני הנוער ובני הישיבות, במתן מענים מקצועיים וטיפולים שונים הניתנים לבחורי הישיבות ללא גביית תשלום במרכז הקשיבה.  

הנושא המרכזי במהלך יום העיון עמד בסימן  "מי אנכי" מהי הערכה עצמית בריאה ? מדוע היא כל כך חשובה? וכיצד ננחיל אותה לתלמידנו?

הנחה את יום העיון איש החינוך הרב יהונתן טיפנברון הי"ו, מהצוות המקצועי והחינוכי של המרכז. המנחה עמד על חשיבותו של הנושא הבוער בעולם החינוך ''מי אנכי''- הערכה עצמית בריאה ומקדמת. מהלך היום כולו שזר המנחה בצוף אמרותיו פניני חינוך ותיאר את פעילות מרכז הקשיבה ועד כמה הצלת נפשות מונח בפעילות המרכז הן בזיהוי הקשיים ואבחונם עוד בטרם הפכו למצבי אל חזור, הן ביעוץ והכוונה והן בטיפול מקצועי, בדבריו תיאר איך שפעם טיפלו בנערים כשהם כבר נפלטו מחוץ למסגרת, וברוך ה' כהיום מצליחים להחזיר רבים מהם כשהם עדין בתוך המסגרת.  

בהתרגשות רבה עדי כדי סחיטת דמעות מציבור המשתתפים הייתה הרצאתו המאלפת של הרב חנוך דרורי מנהל חינוכי בת"ת אחיעזר , שהעביר במתק שפתיו את המסר החשוב שכל בחור הוא יהלום שרק צריך ללטש אותו, עקרון זה על ההורים והמחנכים להרגיש באמת ובתמים בתוך ליבם ולב מרגיש לב אף הילדים והתלמידים יחושו בכך ויעריכו את עצמם כערכו של יהלום. הרב דרורי הביא כמה מקרים וסיפורים נפלאים על הצלחות ממחנכים שנתנו את ליבם לחניכים, התרגשות רבה היתה בסיפורו על הגאון רבי אברהם גינחובסקי זי"ע שבא בעיצומו של יום רגיל לבית חרושת בב"ב, לספר לבעל המפעל על קושיה מצוינת שבנו שאל בשיעור, ואף הביא אתו גמ' בכדי להסביר לאבא בדיוק את עוצמת השאלה, מעשה זה הוכיח לבחור עד כמה ראש הישיבה מעריך אותו באמת. כמו"כ הוא סיפר שהצלחתו ב 20 שנה אחרונות בניהול חדר של 1000 תלמידים שכל יום הוא מעביר אותם כביש בבואם לת"ת וכל אחד מקבל אז את תשומת הלב הראויה שנותן דלק לכל היום לנערים.

בהמשך התקיימה הרצאה מיוחדת מלאה חן וידע מהרב אהרן פרידמן מח"ס "גם אתה יכול - המדריך להערכה עצמית" בהרצאתו האריך לבאר מדוע הערכה עצמית בהרבה מקרים איננה קשורה כלל למציאות זו או אחרת אל תלויה בתפיסת האדם על עצמו בלבד ותפיסה זו עלולה להתפתח ממקרה חד פעמי או מילה אחת שנאמרה כאותו בחור שדיבר תקופה ארוכה כשידו על פיו ולא ידעו את סיבת הדברים, עד שלבסוף נודע שבחור פגע בו ואמר לו שתנועת פיו מעוררת צחוק כשהוא מדבר. בדבריו הוסיף לחדד שרק מתוך אהבה פנימית, מכניסים שמחה בלימוד, וכדברי האור החיים בפסוקים של קבלת התורה וכדברי רש"י על הפסוק אלה הדברים תדבר אל בני ישראל לא פחות ולא יותר שהקב"ה לא רצה שמשה רבנו יאריך ביראה הנצרכת ללימוד התורה, אלא יאמר את דברי אהבה שהקב"ה אמר לו, והייתם לי סגולה מכל העמים וכו' .

לאחר מכן דיבר בפני הקהל ראש העיר הרב אברהם רובינשטיין שהעלה את זכרו של מרן רבי  ניסים קרליץ זצוק"ל. כמו כן הביא מאמרים וסיפורים מאלפים מרבו הגאון רבו יעקב ניימן זצ"ל והרחיב על כך כמה שחשוב לעזור ולסייע לנערים כשהם עדין צעירים. ראש העיר דיבר על כך שהעמיד את נושא החינוך בראש מעיניו, ולמען מטרה זו אנחנו מקיימים כנסי חינוך למחנכים ואנשי חינוך. הקמנו פרויקטים מיוחדים לנוער. ועוד מגוון פרויקטים שהעירייה מפעילה, התפקיד שלנו הוא להסיר את המכשולים ולמצוא את הפתרונות, למען דור העתיד, לאחר מכן דיבר מ"מ ראש העיר הרב חנוך זייברט ששיבח את הפעילות הברוכה של הקשיבה ועד כמה חשוב להתאסף ביחד ולטכס עצה כיצד לעזור ולסייע לבחורי הישיבות הקדושות.

בהמשך התקיים פאנל מרתק בהנחיית הרב מרדכי בארי יועץ חינוכי ומנהל אגף החינוך בעירית אלעד, בפאנל השתתפו צוות המומחים של המרכז הרב יואל פביאן – עו"ס הרב אופיר נקר – עו"ס הרב יהונתן טיפנברון , הרב שמואל שטרנפלד, והרב צבי ינקלביץ מומחה בהוראה מתקנת בגמרא.

בדבריהם עמדו  עמד על השלבים השונים: איתור, השלב השני הוא אבחון, והשלב השלישי הוא דרכי התמודדות עם הילד, ביד אמן הרב בארי העניק  ארגז כלים, כשבסיום דבריו הוא מטעים ואומר רוב רובם של הנופלים מפאת בעיית קשב וריכוז, לא נפלו בגלל עצם הבעיה. אלא מחמת הכישלונות, התסכולים, ההרגשה שהם אינם שווים כלום, התחושה שהם כישלון מהלך. ההבנה שלנו למצבם ולקשייהם בכוחה לחולל פלאות .

בשלב זה התקיימה ארוחה עשירה כיד המלך, במהלך הארוחה היה ניתן לראות מחזה משובב נפש, איך שכלל הישיבות יושבים סביב שולחנות ערוכים ומשוחחים ביחד בנושאים חינוכיים ויחד כולם מנעימים זה לזה ולומדים עצה ותושייה איש מרעהו

במושב האחרון הופיע המרצה המיוחד הרב אהרן מרגלית מח"ס אתהלך, שגם הוא העביר באופן נפלא את התובנות מסיפור החיים המפורסם שלו ומהם הדברים שנתנו לו כח להתקדם בצורה כה מפתיעה. בדבריו עמד על הכוח העיקרי אותו שאב מכך שהוריו למרות שהיה ילד נכה הצליחו להעביר לו מסרים שהם באמת מאמינים ביכולת שלו לצאת מהמצב הקשה בו הוא נמצא וברור להם שהוא עוד יהפוך לילד רגיל שילמד בישיבה ויבנה בית נאמן בעזרת ה', דבר זה עזר לו להתמודד עם קשיים הרבה מעל היכולת שלו. עוד הרחיב בדבריו בטוב טעם עד כמה חשוב לתת הרגשת אמון בתלמיד, ורק באופן זה יבנה התלמיד את תחושת הערכה העצמית שתוביל אותו להמלחה בס"ד. עוד האריך להסביר את החשיבות למציאת משמעות לחיים לכל אחד ואף לחלשים ביותר ולהשתדל להציב להם מטרות ברמה המתואמת להם אליהם הם צריכים להגיע..

קהל מרביצי התורה יצאו בהרגשה מיוחדת והודו לעיריית בני ברק ולעומד בראשה הרב אברהם רובינשטיין, ולהנהלת מרכז הקשיבה על ארגון היום הנפלא ובראשם להרב יוסף גרליץ והרב יצחק משה שטיין מנהל ארגון מאירים ומנהל רוחני ישיבת טל תורה, המלווה את ארגון ימי העיון על הצד היותר טוב  וכן להרב אברהם פדר מנהל מחלקת נוער וצעירים שע"י האגף לשירותים חברתיים, להרב יצחק פריימן יועץ ראש העיר לענייני חינוך שמסייע רבות למרכז, כמו"כ למנהלת האגף לשירותים חברתיים גב' א. מויאל על הסיוע למרכז במשך ימות השנה, הנותן מענה מקצועי לבני הישיבות.