הילדים והוריהם התקבלו במעונו של מרן ראש ישיבת פוניבז' וחבר מועצג"ת הגרב"ד פוברסקי ויצאו מחוזקים

הילדים והוריהם התקבלו במעונו של מרן ראש ישיבת פוניבז' וחבר מועצג"ת הגרב"ד פוברסקי ויצאו מחוזקים
תאריך: 20/08/2019

ביוזמה ראשונית ונדירה של עיריית ב"ב התוכנית 360 לילדים ונוער ומכון הקשב: 

הילדים והוריהם התקבלו במעונו של מרן ראש ישיבת פוניבז' וחבר מועצג"ת הגרב"ד פוברסקי ויצאו מחוזקים 


לרגל סיום מחזור שלישי של תכנית "מצליחים" המיועדת לילדים עם הפרעת קשב ומשפחותיהם, לראשונה זכו הילדים, הוריהם ואנשי המקצוע המלווים את התכנית להתקבל במעונו של ראש ישיבת פוניבז' וחבר מועצג"ת מרן הגרב"ד פוברסקי שליט"א, יחד עם ראש עיריית בני ברק הרב אברהם רובינשטיין והרב שמעון קשש, מנהל התוכנית 360 לילדים ונוער וסגן מנהל אגף החינוך בעירייה. ראש הישיבה שליט"א הרעיף דברי ברכה וחיזוק על התמדתם בעמל התורה, עבודת המידות וחינוך הילדים במסירות והתמדה. 

ההורים והילדים סיימו מסע חינוכי-טיפולי מקצועי ומעמיק, שנמשך כארבעה חודשים, במסגרת תכנית "מצליחים" מטעם "התכנית הלאומית 360 לילדים ונוער" ו"מכון הקשב" בראשות חיים דיין. התוכנית כוללת השלמת אבחון רפואי וטיפול להורים ולילדים בקבוצות מקבילות, לצד מפגשי הדרכה וליווי פרטניים. 

ההורים והילדים נדרשו לעבודה עצמית רבה, קריאת מאמרים עיוניים, ביצוע משימות מעשיות על פי דפי עבודה, ותרגול שפה חדשה שמעמיקה את השיח בין ההורים לילדים בצורה בונה ומאפשרת. לילדים נקבעה תכנית אישית יחד עם הוריהם. כל משפחה בחרה נקודות לעבוד יחד עם הילד כשהמטרה להגביר את הבטחון של הילדים ביכולת השליטה עצמית שלהם ולתרגל עם ההורים הנעת שינויים בבית. הילדים השקיעו מאמצים, הגיעו לניקוד גבוה וזכו בתשורה ותעודת הוקרה, עליה אף חתם ראש הישיבה לבקשתם האישית של הילדים. 

כאות הערכה התקבלו המשתתפים לשיחה אצל מרן ראש הישיבה הגרב"ד שליט"א, אשר עמד בדבריו על חשיבות לימוד התורה ועבודת המידות גם למול אתגרים, "לפום צערא אגרא". כידוע, להפרעת קשב יש היבט רפואי והיבט פסיכולוגי. ראש הישיבה שליט"א התייחס להיבט הפסיכולוגי והסביר לילדים "אתם רוצים לתפוס הכל בבת אחת". הוא הדריך אותם בהרחבה כיצד להתרכז בשעת השיעורים ולהגביר קשב ושקיעות בלימוד התורה. ראש הישיבה חזר והביע את חיבתו לילדים היקרים, והעתיר עליהם את ברכתו שיזכו להיות גדולי הדור מתוך כל טוב. ראש הישיבה שליט"א הביע באופן מיוחד הערכה ושבח כלפי ההורים שמוסרים את נפשם עבור חינוך הילדים והתאמצו בהשתתפות בתכנית מידי שבוע במסירות, וברכם שיזכו לראות רוב נחת. 

את המפגש כבדו בנוכחותם ראש העיר הרב רובינשטיין ששם לו מטרה עליונה לדאוג לשגשוג צרכי החינוך והטיפול בעיר, הרב שמעון קשש מיוזמי הפרויקט ומי שמלווה אותו לאורך השנים, עם צוות התכנית הלאומית 360 לילדים ונוער בעיריית ב"ב גב' חוה נבון מנהלת מחלקת ילד ונוער באגף לשירותים חברתיים וגב' בת שבע קצנלבוגן רכזת הפרויקט המלוות את התכנית במסירות, גב' אורלי שלנג מנהלת המרכז לילד ולמשפחה המסייעת בנדיבות להצלחת הפרוייקט, יו"ר מכון הקשב חיים דיין ושותף להנחיית הקבוצות עו"ס ר' רפאל פלס. 

בטקס הסיום שנערך ימים אחדים לאחר מכן, עם הילדים והוריהם, השתתפו חברי מינהלת התוכנית היישובית 360, מנהלת האגף לשירותים חברתיים גב' ארלט מויאל המלווה את התכנית במקצועיות ומסירות, הרב שמעון קשש, הרב ראובן קורלנסקי, מנחי הקבוצות וגב' אורלי שלנג. 

ההורים שיתפו מחוויותיהם ושינויים שחלו בהתנהגות הילדים שהשתתפו בתכנית. בדבריהם עמדו ההורים על ההסבר הייחודי להפרעת קשב אשר מסייע להם להבין טוב יותר את הילדים ולקבל החלטות מושכלות יותר, מתי לדרוש מהילד ומתי להניח לו. ההורים הדגישו את תרומתה של שפת העיגול והריבוע לתקשורת הורה-ילד פשוטה ובלתי שיפוטית. "חיינו בתוך מסך עשן, לא הבנו את הראש של הילד, היינו שיפוטיים כלפיו, היום אנחנו מבינים ומקבלים את הילד ומרגישים שיודעים טוב יותר איך להתנהל איתו". הם התייחסו לאופן שבו הם תופסים כיום את הילדים שלהם: "תמיד חשבנו שיש לנו ילד בעייתי, עכשיו אנחנו יודעים שקיבלנו ילד במתנה, יש לנו שליחות, אנחנו מגדלים ילד מיוחד שיכול להצליח ולהיות גדול בתורה". ההורים הודו על הזמינות הגבוהה של מכון הקשב והליווי הפרטני לו זכו, והביעו תקוותם למפגשי המשך וכן ליצירת שיתופי פעולה עם המחנכים של הילדים. 

הרב קשש נשא דברים והודה לראש העיר הרב אברהם רובינשטיין על תמיכתו ועידודו לקיום הפרויקטים, למינהלת היישובית של התוכנית 360 שטרחו ובאו לאירוע, ולצוות המלווה המקצועי של הפרויקט המשקיע רבות הן במחשבה והן במעשה לשדרוג ופיתוח תמידי של מענים מותאמים ולצוות מכון הקשב על מסירותו המיוחדת ומקצועית עבור ילדים עם הפרעת קשב ומשפחותיהם. 

יו"ר מכון הקשב חיים דיין דיבר על האחריות הציבורית כלפי ילדים עם הפרעת קשב ומשפחותיהם. "לא די בטיפול רפואי. נדרש מענה רגשי והתנהגותי עבור ההורים וילדיהם. בהדרכה וטיפול נכון, אנשים עם הפרעת קשב יכולים להגיע להישגים מצויינים. בידי הילד עצמו, ההורים והחברה יש את היכולת להפוך את נטיית החירות האופיינית לאנשים עם הפרעת קשב, מנטייה לפריצת גדר לנטייה לפריצת דרך. זוהי חובה וזכות של החברה והשקעה נכונה בילדים שיחזירו לחברה בכפל כפליים. התנהלות התוכנית 360 בעיריית בני ברק בפרוייקט זה היא דוגמא לאחריות חברתית".

לקראת סיום קיבלו הילדים בהתרגשות מרובה שי אישי ותעודות הערכה והצטיינות החתומים בכתב יד של מרן ראש ישיבת פוניבז' חבר מועצת גדולי התורה הגרב"ד פוברסקי ראש העיר הרב אברהם רובינשטיין, מנחי התוכנית ונציגי התוכנית הלאומית 360 לילדים ונוער והאגף לשירותים חברתיים.